W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Poradnik Klienta

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do czasu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel był do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na której nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem oczekiwała na niego hiperinflacja.

Zbliżamy się do roku 1989

Dużo stracili ci, którzy w 1989 roku wrócili z sztuce w USA wspólnie z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było wspominać o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia magazynów z nadrukiem „Ajent”. Nadal niełatwo było prywatnie kupić ziemię lub inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, jak to już decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać jeszcze dużo swoich firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W stolicach nieźle prosperowały bary, restauracje i restauracje.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a naprawdę w 1990 wykazałoby się, że zasoby gotówki, którymi dysponowali Polacy były wiele szersze niż podaż towarów. Sprawiłoby to wysoką inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w znaczącym stopniu pozwoliło tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych sztuki u wielkiej części naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najpopularniejszych wtedy biznesów zaliczyć można wspomniane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w sercach miast, gdzie ważna było obecnie kupić każdy drobiazg. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, momentem na podstawie domina. W ich miejsce (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż a bardziej skuteczne.

Co potem

Znacznie szybko zaczęły pojawiać się nowe domeny natomiast na przełomie tysiącleci daje o sobie znać wzmożone uczestnictwo w lokalnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie dalej było ogromne, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje szanse w turystyce. Coraz większym uznaniem wśród turystów rozpoczęły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami stawały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to ogromna większość z ich otworzyliście dbać o ulokowaniu tak prostego kapitału, by tenże na nich wytwarzał. W gorących latach do najpopularniejszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, a te póki co nie są opłacalne, zarówno ze względu na niewielkie oprocentowanie, jak i działającą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w okresach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments