Przewodnik po inwestowaniu dla początkujących

Przewodnik po inwestowaniu dla początkujących

Warto przeczytać

Jeśli zdecydowałeś się zacząć inwestować – gratulacje! Odkładając część swoich pieniędzy na inwestycje, które z biegiem czasu mogą zyskać na wartości, zapewniasz sobie większe bezpieczeństwo finansowe w przyszłości.

Teraz, gdy zdecydowałeś, że chciałbyś zainwestować, ważne jest, aby poświęcić czas na opanowanie sposobów lokowania pieniędzy. Mając na uwadze powyższe oto kilka podstawowych pojęć, które powinieneś znać zanim zaczniesz.

Dlaczego warto inwestować?

Prosta odpowiedź na pytanie brzmi: generować bogactwo. Całość inwestycji giełdowych historycznie zwróciła średnio ponad 9% rocznie. Jeśli zainwestowałbyś 10.000 dolarów przy takiej stopie zwrotu, przez 40 lat kwota ta wzrosłaby do prawie 315.000 dolarów.

Inwestowanie może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele finansowe, począwszy od płacenia za studia Twoich dzieci, poprzez oddanie majątku bliskim, aż po budowę gniazdka na własną emeryturę. Istnieje wiele potencjalnych powodów, dla których warto inwestować środki.

Ile należy zainwestować?

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Z uwzględnieniem funduszy emerytalnych, ogólnie zaleca się inwestowanie co najmniej 10% swoich dochodów. Innymi słowy, jeśli przeznaczysz 4% wynagrodzenia na swoje konto emerytalne, dobrym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie 6% swojego dochodu na inwestycje we własnym zakresie.

Ważnym jest, by jak najszybciej zacząć oszczędzać i uczynić z tego nawyk. Kiedy zaczynamy inwestować i mamy 100 zł przekazywane na konto z każdej wypłaty automatycznie, to może nie zabrzmi to jak bardzo dużo, ale na pewno potrafi się z czasem sumować. Możesz być zaskoczony długoterminowym efektem, który możesz osiągnąć inwestując pozornie niewielką ilość pieniędzy gdy jesteś młody.

Podstawowe rodzaje inwestycji

Istnieją setki rzeczy, w które można zainwestować. Począwszy od akcji i obligacji, po dzieła sztuki i monety kolekcjonerskie. Aby poszerzyć wiedzę warto zapoznać się z innymi poradnikami inwestowania dla początkujących. Dla naszych celów skoncentrujemy się na inwestycjach, które można wybrać na koncie maklerskim lub systemie emerytalnym w miejscu pracy. Zalicza się do nich na ogół:

Akcje: Znane również jako papiery wartościowe, akcje stanowią częściową własność jednej lub więcej firm. Jeśli firma radzi sobie dobrze, akcje mogą zwiększyć swoją wartość. Akcje mają wysoki potencjał zwrotu w długim okresie, ale są bardziej nieprzewidywalne niż pozostałe inwestycje.

Obligacje: Znane również jako inwestycje o stabilnych dochodach, obligacje mają na celu stworzenie trwałego strumienia dochodów. Podczas gdy ich wartość jest nieco podatna na wahania stóp procentowych, obligacje są zazwyczaj bardziej stabilne niż akcje, ale o mniejszym potencjalnym zwrocie.

Gotówka: Oprócz środków gotówkowych, kategoria ta obejmuje również inwestycje takie jak rachunki rynku pieniężnego i rachunki oszczędnościowe. Inwestycje gotówkowe wiążą się z najniższym ryzykiem, ale również z najniższym współczynnikiem zwrotu.

Fundusz wzajemny i ETF: Fundusze wzajemne i fundusze ETF, będące przedmiotem obrotu giełdowego gromadzą pieniądze od wielu inwestorów, a następnie inwestują je w różnego rodzaju akcje, obligacje lub podobne inwestycje. I tak na przykład fundusz S&P 500 ETF inwestuje we wszystkie 500 spółek wchodzących w skład indeksu.

Alokacja aktywów: Akcje na tle obligacji i środków pieniężnych

Ponieważ akcje charakteryzują się dużą zmiennością, choć oferują największy potencjalny zysk, są bardziej przydatne młodszym inwestorom. Obligacje są natomiast zaprojektowane z myślą o większej przewidywalności, co czyni je lepszymi dla starszych inwestorów o niższej tolerancji ryzyka. Inwestycje gotówkowe nie są zazwyczaj dobrym pomysłem, chyba że masz wiele krótkoterminowych potrzeb związanych z utrzymaniem płynności. Decydującym krokiem jest określenie właściwej alokacji zasobów dla danej strategii inwestycyjnej.

Czy powinienem inwestować aktywnie czy pasywnie?

Inwestycje realizowane są w oparciu o dwie główne metody. Aktywne inwestowanie odnosi się do wyboru poszczególnych akcji i obligacji lub zakupu funduszy inwestycyjnych, które są aktywnie zarządzane przez profesjonalistów. Innymi słowy, celem aktywnego inwestora jest pokonywanie rynku.

Z drugiej strony, inwestowanie pasywne oznacza po prostu próbę dopasowania się do wydajności rynku zazwyczaj poprzez fundusze, które śledzą wartości indeksów. Dla przykładu, S&P 500 ETF (wspomniany w poprzednim punkcie) jest pasywnym sposobem inwestowania.

Pytanie, na jakie należy odpowiedzieć, brzmi: ile czasu chcesz poświęcić na inwestycje? Jeśli masz czas i chęć przeanalizowania poszczególnych akcji, to aktywne inwestowanie może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli tak nie jest, inwestowanie pasywne nie jest niczym złym. W istocie miliarder Warren Buffett uważa, że pasywne inwestowanie jest najlepszą formą inwestowania dla większości ludzi.

Jak wybrać akcje, w które należy inwestować?

Jeśli zdecydujesz się inwestować w poszczególne akcje, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrozumieć, jest różnica między inwestowaniem a spekulacją. Inwestowanie jest działaniem długoterminowym, mającym na celu osiągnięcie trwałych zwrotów, które z czasem mogą się zwiększać. Spekulacja jest podobna do hazardu – jest to próba poszukiwania wypłaty w szybkim terminie.

Mając na uwadze ten aspekt można wyróżnić pewne rodzaje akcji, które stanowią doskonałe długoterminowe inwestycje – szczególnie dla początkujących. Poszukiwać można wielu elementów w pierwszych inwestycjach giełdowych, ale wystarczy wymienić tylko te nieliczne: Musisz nauczyć się podstawowych sposobów wyceny akcji, identyfikacji trwałych korzyści zwiększających konkurencyjność i zrozumieć w jaki sposób firma zarabia pieniądze.

Jak zacząć?

Kiedy już poznasz podstawy i opracujesz plan gry, następnym krokiem jest otwarcie konta maklerskiego i wdrożenie planu w życie. Porozglądaj się, ponieważ różne domy maklerskie pobierają różne opłaty i oferują różne możliwości. Jako nowy inwestor będziesz chciał biura maklerskiego, które oferuje dostęp do raportów inwestycyjnych i materiałów edukacyjnych, aby ułatwić wybór akcji i odpowiedzieć na wszelkie pytania, które mogą pojawić się podczas realizacji inwestycji.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments