Doradca podatkowy

Opodatkowanie na zasadach karty podatkowej

Polecne i promocje

Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania dochodów osób fizycznych. Jest konkrecyjna w stosunku do ryczałtu poprzez swoje nieskomplikowane wymagania w dokumentacji i ewidencji oraz rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Opodatkowanie na zasadach karty podatkowej

 

Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zwolnieni z prowadzenia ksiąg rachunkowych, składania zeznań podatkowych oraz comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Zobowiązani są oni jednak do wydawania rachunków oraz faktur na żądanie klienta oraz przechowywania danych dokumentów do pięciu lat podatkowych licząc od końca roku wystawienia dokumentu. Karta podatkowa przysługuje osobą fizycznym w tym rolnikom równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne, działalność może być również prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych.

Podatnik chcący rozliczać się w formie karty podatkowej zobowiązani są złożyć wniosek o zastosowanie tej formy opodatkowania PIT-16 do Urzędu Skarbowego według miejsca zamieszkania lub siedziby spółki. Deklaracja PIT-16 składa się z czterech stron które wypełnia podatnik chcący rozliczać się z podatku za pomocą karty podatkowej. Wniosek ten może być także złożony w trakcie roku przed rozpoczęciem działalności razem z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w którego wypełnieniu pomoże biuro rachunkowe. Radca prawny również pomoże w wypadku zgłoszenia.

Korzystając z tej formy opodatkowania muszą zostać spełnione pewne warunki. Zakres działalności jest ściśle określony przez Ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w załączniku nr 4 do ustawy. Również ilość zatrudnianych osób jest dokładnie oznaczona, od tego w znacznej mierze jest uzależniona wysokość podatku, z tym, że wlicza się w to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz członków rodziny których miejsce pobytu stałe bądź czasowe jest w innym miejscu niż podatnika.

Wspólnicy spółki są także traktowani jako pracownicy przez co zmniejsza się ilość osób które mogą zatrudnić. Osoba zatrudniona na umowę zlecenie nie wlicza się do ewidencji zatrudnienia, nie wliczają się także członkowie rodziny, uczniowie zatrudnieni w celu przyuczenia się do zawodu, stażystów, osób zatrudnionych na określone na piśmie czynności między innymi: sprzedaż wyrobów, prowadzenie kasy, księgowość, kierowców i konwojentów, osoby dbające o czystość firmy.

Wysokość podatku płaconego przez przedsiębiorcę który wybrał opodatkowanie na zasadach karty podatkowej zależy od rodzaju prowadzonej działalności, miejscu jej prowadzenia oraz ilości zatrudnionych pracowników. Podatek w formie miesięcznych z góry określonych stawek do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym obowiązek ten powstał.

Podatnicy którzy chcą być płatnikami podatku od towarów i usług mają taką możliwość. Rejestr na potrzeby podatku VAT jest najbardziej skomplikowanym elementem ewidencji w karcie podatkowej. Podatnicy którzy podlegają rozliczeniu z tytułu podatku od towarów i usług zobowiązani są do comiesięcznego lub kwartalnego składania deklaracji rozliczeniowej VAT często składanej przez biuro rachunkowe. Składane są do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym lub kwartale rozliczeniowym.

Karta podatkowa jest popularną formą ewidencji małych działalność wyróżnia się przede wszystkim nieskomplikowaną postacią. Przedsiębiorcy którzy wybiorą tę formę opłacania podatku, z góry potrafią przewidzieć roczną wysokość podatku do zapłaty. Doradca podatkowy pomoże w wyborze tej formy prowadzenia działalności.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dobrucki z Kołobrzegu
Dobrucki z Kołobrzegu
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Co za specjaliści z tego Tax Care? Najpierw najlepsza a następnie pokazuje się iż nie można kupić usług. Full professional. Przeczytajcie ksiązkę „Citiboy” a poznacie prawdziwe podejście gości ze świata finansów. Co do takich ściem i finansów od okresu do momentu dzwonią do ludzi „profesjonalni doradcy finansowi” proponując wpadnięcie w charakterze „najlepszego zaplanowania finansowej przyszłości”. Jak z nudów z jednym się spotkałem. Student zaoczny ok. 20 lat. Jest u rodziców plus jest na ich utrzymaniu. Nie zakupiłeś w byciu nawet auta i absolutnie nie wziął kredytu na telewizor skoro go zawsze w świecie nie dostanie. Zapytałem go co oprócz doskonałego… Czytaj więcej »

Zieliński z Kołobrzegu
Zieliński z Kołobrzegu
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Haha niby firma przynosi straty albo prawie nic nie zarabia? To dobrze że kupuje dużo podatku. Połowa firm jest koszty produkcji takie jak cena w jakiej sprzedaje produkty, oraz więc że część idzie bez Vatu to już kolejna sprawa. Cwaniaki. Jakby potrafili to by na fakturach sprzedawali mało niż kosztuje ich praca.