Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Świdwin

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to typowy problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem groźnych chorób, zaś w końcu nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej chorobie, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Gościno

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „odwoływania się” czy te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces ten istnieje niedobry dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno być dużo, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to niemal efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Pokazywanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często i higiena. Zarówno ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, robiący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w produkcie robienia się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy te „rzucanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący kluczem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego sensu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie wyróżnia się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze należąc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy otwierają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a więcej na łagodny i kwaśny smak oraz na kontakt to zwykły objaw obnażonych szyjek zębowych. Dostaje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o stałym zapachu i temperaturze, kiedy również w kontakcie z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest trudne, ma się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta grupa jest silniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od przyczyny powstania problemu, a oraz od zaawansowania choroby. Zazwyczaj otwiera się jednak od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to wczesne okresy w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi uzyskuje się w gabinecie stomatologicznym w obiekcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie rozprzestrzenia się je co pół roku.

Potrzebna pewno stanowić jeszcze zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych używa się miękkich szczoteczek. Istotna jest również technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w kierunku od dziąsła) Daleko jest korzystać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie dopuszczają do składania się osadu nazębnego.

Dentysta Gościno

Warto wyposażyć się jeszcze w właściwe środki do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i trudnego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami konieczne jest podjęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kładzie się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Gościno

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments