Co to jest karta przedpłacona i jak z niej korzystać

Co to jest karta przedpłacona i jak z niej korzystać?

Artykuł Miesiąca

Bankowa karta przedpłacona jest stosunkowo mało popularnym, choć bardzo ciekawym i korzystnym w wielu sytuacjach rozwiązaniem. Karta prepaid Maestro lub Mastercard jest w ofercie kilku polskich banków, a jej wyrobienie jest tanie i proste.

Co to jest karta przedpłacona i jak z niej korzystać?

Taka karta może okazać się bardzo udanym prezentem lub stanowić idealne rozwiązanie na wyjeździe zagranicznym, lub gdy wysyłamy na przykład dziecko na kolonię czy obóz i nie chcemy, aby miało przy sobie zbyt dużo gotówki w obawie o kradzież lub zgubienie pieniędzy. Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie daje karta przedpłacona.

Co to jest karta prepaid?

Jest to normalnie funkcjonująca karta płatnicza, dzięki której możemy dokonywać transakcji z wykorzystaniem środków pieniężnych dostępnych na przypisanym do karty rachunku. Nie jest to tradycyjny rachunek bankowy, ale jedynie tak zwany rachunek techniczny, który służy wyłącznie do rozliczania wykonywanych kartą prepaid płatności. W praktyce oznacza to, że z taki rachunek możemy jedynie zasilać nowymi środkami oraz sprawdzać jego saldo, a nie wykonamy z niego przelewów, nie założymy lokaty i nie skorzystamy z wielu innych usług połączonych z klasycznym rachunkiem bankowym. Z takiej karty może korzystać każda osoba, która ukończyła 13 lat. Przelewamy na nią tyle pieniędzy, ile będziemy potrzebować i możemy swobodnie dokonywać płatności bezgotówkowych, wypłacać pieniądze z bankomatów. Nie jest możliwe dokonywanie płatności w Internecie.

Zobacz również Doładowanie telefonu online

Jak wyrobić i używać bankowej karty przedpłaconej?

Za jej pomocą dokonujesz standardowych płatności w sklepach, restauracjach i punktach usługowych. Możesz również podjąć gotówkę z bankomatu. Kartę prepaid wyrobisz, składając wizytę w banku, który posiada w swojej ofercie taką usługę- przykładowo ING Bank Śląski lub Bank Millennium. Jest ona ważna przez 2 lub 3 lata (w zależności od wybranej oferty), a jej wydanie kosztuje jednorazowo kilkanaście złotych.
Karty prepaid możesz za darmo używać w bankomatach banku, który ją wydał oraz operatorów, którzy posiadają z nim umowę- przykładowo sieci Planet Cash.

Wpłacisz również na nią środki we wpłatomacie lub szybko zasilisz ją ze swojego konta, korzystając z bankowości elektronicznej, lub aplikacji mobilnej banku. Taka karta umożliwia Ci także aktywne korzystanie z programu Cashback w punktach handlowych oraz na stacjach benzynowych oznaczonych logo Cashback. Dużą zaletą karty przedpłaconej jest też możliwość skorzystania za jej pośrednictwem z opcji Chargeback, co oznacza, że jeśli zakup lub usługa, za którą zapłaciłeś kartą, nie została zrealizowana, bank pomoże Ci odzyskać Twoje pieniądze. Wystarczy udać się do placówki, przedstawić sytuację i wnioskować o uruchomienie procedury Chargeback w stosunku do karty, którą dokonałeś płatności.
Korzystając z prepaida, również łatwiej będzie Ci kontrolować wydatki, ponieważ możesz ustalić dzienne limity transakcyjne zarówno dla zakupów w sklepach, jak i dla wypłat gotówki.

Karta przedpłacona to bardzo bezpieczne i wygodne rozwiązanie, gdy jedziemy na wakacje i nie chcemy przesadzić z wydatkami lub boimy się mieć przy sobie większą gotówkę. Sprawdzi się też idealnie, kiedy ma z niej korzystać dziecko.

Możemy na przykład przelewać pieniądze na kartę, zamiast dawać synowi czy córce kieszonkowe w gotówce. Taka karta może też stanowić praktyczny prezent- jest lepszym rozwiązaniem niż karty prezentowe do konkretnych sklepów, ponieważ obdarowana osoba, może ją wykorzystać w dowolnym sklepie lub punkcie usługowym przyjmującym płatności kartą. Z pewnością jest to rozwiązanie, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Szczegółowe opisy ofert banków, które wydają karty przedpłacone, znajdziemy w Internecie na stronach porównywarek usług finansowych lub bezpośrednio na stronach banków.

artykuł powstał dzięki serwisowi Weststein card

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
3 lat temu
Daj ocenę :
     

Tutaj znajdziecie trochę informacji na ten temat