W ofertach banków funkcjonują dwie często mylone ze są sobą usługi- cashback oraz moneyback. Obie utożsamiane są ze zwrotem części środków za wykonane kartą płatniczą transakcje. W praktyce jednak to określenie jest prawidłowe tylko dla tej drugiej usługi. Z kolei cashback to zupełnie inne narzędzie.
Co to jest i jak działa usługa cashback?
Usługa cashback polega na możliwości dokonania wypłaty środków pieniężnych bezpośrednio w punkcie handlowym, podczas dokonywania płatności za towary lub usługi kartą płatniczą. Jest ona dostępna dla kart Visa i Mastercard w kilkudziesięciu polskich bankach. Warto zapoznać się ze szczegółami jej funkcjonowania.
Na jakich zasadach działa cashback?
To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie pozwala na wypłacenie niewielkich kwot w gotówce, podczas dokonywania płatności kartą w sklepie, na stacji benzynowej, hipermarkecie, a nawet restauracji. Aby skorzystać z cashback, trzeba przed zakończeniem transakcji kasowej poinformować sprzedawcę o takim zamiarze.
Kwota, jaką chcemy wypłacić, zostanie nam przekazana w gotówce, a potwierdzenie transakcji otrzymamy na tym samym paragonie co płatność za zakupy, będzie ona jednak wyszczególniona w zestawieniu jako wypłata środków pieniężnych z naszego rachunku bankowego z użyciem karty płatniczej. Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić poprawność otrzymanego od sprzedawcy wydruku i w razie nieprawidłowości od razu interweniować.
Cashback to bardzo praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebna nam gotówka, a w pobliżu nie ma żadnego bankomatu, ponieważ przykładowo podróżujemy autem przez małe miejscowości lub przebywamy w miejscowości wypoczynkowej. Czasami dużo łatwiej o sklep spożywczy czy stację benzynową niż placówkę bankową lub nawet bankomat sieciowy.
Ponadto taki sposób wypłacania pieniędzy to oszczędność czasu- załatwiasz wszystko w jednym miejscu, zarówno zakupy, jak i wypłatę gotówki. Niekiedy, pomimo obecności bankomatu, w okolicy, w której przebywamy, skorzystanie z cashback po prostu bardziej się opłaca. Dzieje się tak dlatego, że niektóre banki pobierają prowizję od wypłaty środków w obcych i sieciowych bankomatach, natomiast usługa cashback jest z reguły bezpłatna.
Jakie są ograniczenia tego rozwiązania?
Najważniejszą zasadą jest to, że aby wypłacić pieniądze w punkcie handlowym, jesteś zobowiązany jednocześnie dokonać tam zakupów. Nie można wypłacić środków, nic nie kupując. Drugą istotną kwestią jest to, że jednorazowo możesz dokonać wypłaty maksymalnie 200 złotych.
Nie jesteśmy z kolei ograniczeni ilością takich transakcji w ciągu dnia. W praktyce oznacza to więc, że jeśli potrzebna nam jest większa kwota, to możemy dokonać takiej operacji kilkukrotnie, oczywiście za każdym razem musimy pamiętać o konieczności jednoczesnego zrobienia zakupów. Mogą być one jednak symboliczne.
Z cashbak skorzystamy aż w ponad 25 000 punktów handlowych i usługowych w całym kraju. To więcej niż ilość dostępnych bankomatów. Nie powinniśmy więc mieć problemu ze znalezieniem sklepu, który oferuje tę usługę. Punkty ją akceptujące są oznaczone specjalnym logo umieszczonym z reguły na drzwiach lokalu lub przy kasie.
Artykuł powstał dzięki portalowi wonga login