W Polsce podatki można podzielić na te bezpośrednie i pośrednie. Do grupy podatków pośrednich możemy zaliczyć podatki, które podatkują czynność gospodarczą, a podatek płacony jest w postaci uczestnictwa w tej czynności gospodarczej, np. podczas zakupów płacąc podatek VAT lub akcyzę.
Co musisz wiedzieć o kwocie wolnej od podatku
Do grupy podatków bezpośrednich, zaliczają się podatki, które obciążają ściśle określone dobra i zyski, które osiąga lub posiada jednostka (czyli inaczej osoba fizyczna). Przykładami podatków bezpośrednich jest PIT, CIT i podatki lokalne. W tym artykule przyjrzymy się podatkowi PIT, jakie są stawki tego podatku, jak się go rozlicza i powiemy sobie czym jest kwota wolna od podatku
Podatek dochodowy od osób fizycznych, w skrócie PIT (ang. Personal Income Tax) to najpopularniejszy podatek z grupy podatków bezpośrednich. Pobierany jest on zarówno od polskich rezydentów, jak i od osób nieposiadających polskiej rezydencji podatkowej. W przypadku tej pierwszej grupy, czyli osób posiadających polską rezydencję podatkową, pobierany jest on od całości przychodów, zaś w przypadku osób takiej rezydencji nieposiadających, pobierany jest on jedynie od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wysokość stawki podatku zależy od wysokości osiąganego dochodu. Jeżeli nasz dochód nie przekracza 85 528 złotych, to wynosi ona 18%, a jeżeli nasze dochody przekraczają tą kwotę, to dla kwoty ponad tą kwotą, wynosi ona już 32%. Te stawki obowiązują osoby, rozliczające się opodatkowaniem progresywnym. W przypadku liniowej formy opodatkowania, stosowana jest stała stawka wynosząca 19%. Jeżeli rozliczamy się ryczałtowo, to stawka może wynosić: 2%, 3%, 5, 5%, 8, 5%, 10%, 17% lub 20%. Rozliczając się z przychodów z kapitałów pieniężnych (np. giełda) obowiązuje nas stała 19% stawka. To oczywiście nie wszystkie możliwe stawki i rodzaje opodatkowania, jednak te najpopularniejsze.
Podatek PIT rozlicza się wykorzystując w tym celu tak zwane deklaracje PIT. To właśnie z nimi kojarzy się większości podatników słowo PIT. Deklaracja PIT to dokument, który został prawnie zatwierdzony i stanowi podstawę do rozliczania różnych podatków dochodowych. Jako, że źródeł dochodów może być wiele, tak i dostępnych jest wiele deklaracji PIT. Najpopularniejsza, którą otrzymujemy od pracodawców lub zleceniodawców jest PIT-11, a kiedy wypełniamy i dostarczamy do właściwego Urzędu Skarbowego, jest PIT-36. To właśnie nad tym PITem, tak wiele osób traci bardzo dużo nerwów i czasu, a w skrajnych przypadkach wymaga pomocy księgowego.
Właśnie dla osób rozliczających się z podatku dochodowego, może przysługiwać kwota wolna od podatku . Jest to kwota, od której nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego. Dla zdecydowanej większości społeczeństwa wynosi ona 3 091, jednak aktualnie nie jest ona stała, a zależy ona od wysokości osiąganego dochodu. Jeżeli dochód nie przekracza 8 000 złotych, to kwota wolna od podatku wynosi także 8 000 złotych i w takiej sytuacji w ogóle nie płacimy podatku dochodowego.
Jeżeli dochód wynosi od 8 000 do 13 000 złotych rocznie, to kwota wolna od podatku degresywnie spada z 8 000 złotych do 3 091 złotych. Kolejny przedział to od 13 000 do 85 528 złotych, gdzie wynosi ona dokładnie 3 091 złotych i jest to najpopularniejszy w Polsce przedział osiąganych dochodów. Powyżej tej kwoty, czyli od 85 529 i do 127 000 złotych, kwota wolna od podatku ponownie zaczyna degresywnie spadać z 3 091 złotych do zera. W przypadku kiedy dochód przekroczy 127 000 złotych to kwota wolna od podatku wynosi 0 złotych.
Na szczęście od 2019 roku, Ministerstwo Finansów udostępniło Polakom narzędzie, które pozwala im automatycznie rozliczyć PIT. Oczywiście, trzeba do tego podejść z ostrożnością, ponieważ nie powinniśmy bezwarunkowo ufać systemom wystawianym przez Urząd Skarbowy, który akurat czerpie korzyści z wyższych podatków. Jednak nie zmienia to faktu, że u większości Polaków, to narzędzie pozwoli zapomnieć o dotychczasowych problemach związanych z rozliczaniem PITa.