Akumulator to serce auta. Bez niego nigdzie nie pojedziesz. Należy do tych elementów, które muszą być niezawodne i sprawne. Fakt, że awaria akumulatora nie ma większego wpływu na powstawanie awarii innych układów i elementów naszego auta, jednak brak prądu w samochodzie stanowić może poważny problem.
Spis Treści
Akumulator po zimie
Techniczne zużycie akumulatora daje o sobie znać zwłaszcza zimą, podczas mroźnych nocy, ale wiosną, gdy mrozy nocą również się zdarzają, akumulator może zacząć sprawiać problemy. Doładowanie akumulatora, którego życie już zbliża się ku końcowi nie zawsze załatwi sprawę, a auto nawet w piękny, słoneczny wiosenny dzień nagle może odmówić posłuszeństwa.
Zaskoczenie, gdy auto nie chce zapalić, nigdy nie należy do tych miłych. Najczęściej przyczyną tego typu problemów jest wyczerpanie akumulatora. Pół biedy, jeśli akumulator się wyczerpał, bo przez całą noc grało w aucie radio. Wówczas akumulator można bez problemu naładować, pożyczając prąd od innego kierowcy (czyli podłączając swoje auto klemami do auta innego kierowcy) lub wyjąć akumulator z pojazdu i doładować go w domu, o ile posiadamy prostownik. Należy jednak pamiętać, że akumulator, tak jak każda część samochodu ulega zużyciu. Zużyty akumulator rozładuje się błyskawicznie, nawet podczas postoju auta, i fakt parkowania auta pod chmurką czy też w garażu nie ma tu najmniejszego znaczenia. Z jednej strony doładowanie akumulatora jest dziś bardzo proste, ponieważ większośc baterii dostępnych dziś na rynku to akumulatory bezobsługowe, co jednak, z drugiej strony powoduje, że ciężko baterie odmłodzić w serwisie. Większość więc baterii stosowanych w dzisiejszych samochodach to baterie jednorazowe.
Nawet, jeśli problem z rozruchem auta zimą pojawiał się sporadycznie, to i tak należy skontrolować stan techniczny baterii. Najlepiej w serwisie, który zajmuje się wymianą i sprzedażą akumulatorów. Taką czynność wykona również warsztat samochodowy, gdzie mechanicy posiadają odpowiednie mierniki i narzędzia, ale też wiedzę, umiejętności i umiejętności.
Co jeśli mechanik uznał, że bateria nadaje się do wymiany?
Wybór akumulatora nie zawsze jest prosty. Czasy, gdy jedna bateria o określonych parametrach była kompatybilna z zapotrzebowaniem wielu samochodów, odeszły już w zapomnienie, Dziś do modelu auta należy dobrać odpowiedni rodzaj baterii, o określonej pojemności oraz natężeniu prądu, a także odpowiedniej wielkości. Łatwo dziś kupić akumulator, który o kilka milimetrów jest za duży, aby zmieścić się komorze silnika. Innym problemem jest odwrotny układ klem, stosowany przez producentów niektórych modeli samochodów.

Gdzie wymieniać?
Oczywiście można samodzielnie, bo nie jest to wyjątkowo trudna czy skomplikowana czynność. Z drugiej strony, jeśli skorzysta się z usług serwisu lub warsztatu, który zajmuje się sprzedażą akumulatorów, to w cenie zakupu mamy wykonanie usługi wyjęcia i włożenie nowej baterii, a należy pamiętać, że o ile czynność nie jest skomplikowana, to bateria jest bardzo ciężka, a to na przykład utrudnia wykonanie tej czynności kobiecie. Równocześnie, bateria, ze względu na zawartość szkodliwych dla środowiska substancji musi być poddana recyklingowi. Starej baterii nie można ot, tak, wyrzucić na śmietnik. Wymieniając baterię w serwisie starą oddajesz lub po prostu płacisz kaucję zwrotną.
Jaka jest żywotność akumulatora?
Dziś baterie mają coraz krótszy żywot. Na pokładzie samochodu znajdują się liczne urządzenia, radioodbiorniki, nawigacja, klimatyzacja, elektrycznie regulowane szyby, lusterka, dodatkowa elektronika, podpinane pod gniazdka. Warto mieć na uwadze, że ich usterki mogą powodować pobór prądu w sytuacji, gdy auto zostawisz na parkingu, co sprzyja rozładowaniu baterii.
Jak przedłużyć życie baterii?
Należy sprawdzać regularnie uwagę na klemy i ich okolice, oczyszczając je z brudu i korozji, utrudniających przepływ prądu, a co za tym idzie, ładowanie akumulatora, co może doprowadzić nawet do odcięcia źródła zasilania. Kontrolować stan śrub trzymających na miejscu kable, które mogą poluzować się od drgań. Należy regularnie czyścić styki i skontrolować mocowanie zacisków.
Problem z akumulatorem sprawią również zanieczyszczenia na obudowie, pozostałości cieczy i brudu mogą mieć wpływ na powolne rozładowywanie się baterii, to utrudnia poranne uruchomienie auta, zmniejszając równocześnie żywotność baterii. Zimą uruchamianie auta i jazda na krótkich dystansach powodują zużycie znacznych ilości prądu. To oznacza, że alternator potrzebuje więcej czasu, aby naładować akumulator do pełna. Należy wówczas unikać krótkich dystansów, po po nich akumulator jest szybciej rozładowany niż naładowany. A ciągła jazda na niedoładowanej baterii zmniejsza jej żywotność.
Planując dłuższy postój samochodu, należy odłączyć akumulator. Nawet bezczynnie stojące auto nadal pobiera prąd, pobierając go dla podtrzymania niektórych systemów elektronicznych, co może prowadzić do rozładowania się auta. W niektórych samochodach odłączenie baterii wiąże się z rozkodowaniem auta, więc najpierw warto sprawdzić, co wiąże się z podłączeniem baterii od twojego samochodu.
Artykuł powstał dzięki